Sağlık Haberleri

13 Kez Beyin Kanaması Geçiren Aydın'lı

Çevremizde bir veya birkaç kez beyin kanaması geçirmiş yakınlarımız olabilir. Ama Aydın'lı Ferkan Taş tam 13 kez beyin kanaması geçirdi.

Çok nadir görülen bir hastalık olan Thalamik AVM (thalamic arteriovenous malformation) hastalığı olan Ferkan Taş 13 kez beyin kanaması geçirdi.

Ferkan Taş'ın beyninin thalamus bölgesinde doğuştan gelen ve olmaması gereken bir damar bulunuyor. Bu durum nedeniyle 1999 yılından bu güne 14 yılda 13 kez beyin kanaması geçiren Ferkan Taş halen ayakta ve yaşamını idame ettirebiliyor.

Çalışması sakıncalı olduğu için malulen emekli olan Ferkan Taş, Ord. Prof. Dr. Mahmut Gazi Yaşargil ile Ankara'da görüştüğünde Ordinaryus'un kendisini ayakta görmesine duyduğu şaşkınlığı unutamamış.

13 kez beyin kanaması geçirmenin bir rekor olduğunu düşünen Taş bunun için Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için hem internet üzerinden hem de Türkiye temsilcisi ile kurumla iletişim kurmuş fakat kendisine olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmamış.

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Kurtuluş Duransoy Thalamik AVM (thalamic arteriovenous malformation) hastalığı ile ilgili yaptığı açıklamada 'Beynin Thalamus bölgesinde bulunan ve istenmeyen bir damarın açık ameliyat ile alınması büyük risk demektir. Yapılacak ameliyat hastanın ölümü ya da kalıcı bir hasarla yaşama mecburiyetine neden olabilir. Evet bu damar oradan kaldırılabilir ama riski çok fazla' dedi.