Sağlık Haberleri

Abur Cuburdan Kurtulmak Artık Zor Değil

Beyin egzersizi sayesinde abur cuburdan kurtulmak kolaylaşıyor. Yüksek kalorili ve sağlıksız yiyecekler karşısında artık savunmasız değilsiniz.

İngiltere'de yürütülen ve dört üniversitenin içinde bulunduğu bir araştırmada beyin egzersizi ile abur cubur alışkanlığına son verilmesi hedefleniyor. Bu araştırmada beyin egzersizi kullanarak, bu sağlıksız ve yüksek kalorili yiyecekler karşısında kişinin kendini kontrol etmesi hedefleniyor.

Çalışmaya beyindeki 'ödüllendirme merkezi'nden başlayan araştırmacılar, abur cubur tüketme isteğinin 'açlık hissi' ile alakasız olduğunu tespit etti. Ödüllendirme merkezi adlı bölgenin, bilgisayar oyununa benzer bir egzersiz ile daha az tepki vermesini sağlamak araştırmacıların ana hedeflerinden.

Kimsenin kendi isteği doğrultusunda obez olmadığını belirten araştırmacılar, bu duygunun sonra öğrenilen ve özendirilen bir olgu olduğunu belirtti. Abur cubur yeme isteğinin reklamlarda veya benzer ortamlarda arzulandığına dikkat çeken uzmanlar bu isteği törpülemek konusunda istekli. Bu yöntemin işe yaracağında da iddialı.