Sağlık Haberleri

Açlık Hissini Bastıran Yiyecekler

Bu yiyecekler sizi tok tutuyor, açlık hissini azaltıyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevcihan Gürsoy Anadolu Ajansı'na yaptıpı açıklamada tok tutan ve açlık hissini azaltan yiyecekleri sıraladı. En çarpıcı olan ise türk kahvesi. Gürsoy, 'Türk kahvesini lifli besin olduğu için açlık hissini bastırır, tok tutar' dedi.

Gürsoy ramazan ile birlikte hızla yemek yemekten kaçınılmalı diyerek, 'Önerim öncelikle iftarda acele etmeden yavaş bir şekilde ve çorba gibi hafif şeylerle yemeğe başlanması ve bir süre durduktan sonra ana menüdeki yiyecekler yenmelidir' dedi. Gürsoy, “Yine uykudan uyanmakta zorluk çekenler ya da kısa sürede bir şeyler yiyerek uykuya devam etmek isteyenler hızla bir şeyler yedikleri için hem vücudu zorlamakta hem de kısa sürede açlık durumuna geçmekteler” diye konuştu.

Hurmanın sahurda tüketilebileceğini çünkü lifli besin olduğunu söyleyen Gürsoy 'Hurma, direkt kuru meyve olarak tüketildiği gibi hurmalı kek, hurmalı sütlü hafif tatlılar olarak da tüketilebilir. Yemek sırasında içilecek limonata açlık hissini geciktirecek uygulamalardan biridir, çünkü limon bağırsaklarda besinlerin emilimini geciktirmektedir' dedi.

Türk kahvesinin de lifli olduğu için açlık hissini bastırdığına dikakt çeken Gürsoy 'Lifli gıdaların ortak özelliklerinden biri açlık hissisini bastırmasıdır. Türk kahvesi de lifli bir besin olduğu için açlık hissini bastırır. Uyarıcı bir özelliğe sahip ve içinde kafein bulunmasından dolayı nerede, nasıl kullanılması konusunda bilinçli olunmalı. Türk kahvesinin içilmesinin ardından uyumakta güçlük çekileceği de göz önünde bulundurulmalı' dedi.