Sağlık Haberleri

Ağız Sağlığı Genel Sağlımızı Etkiliyor

Uzmanlar bakteri plağına bağlı diş eti haslatıklarının kalp rahatsızlığı gibi birçok hastalığa neden olduğunu, ağız sağlığının genel sağlığı da etkilediği görüşünde.

Uzmanlar ağız sağlığının tahmin edildiğinden daha çok etkili olduğunu vurguluyor. Ağız sağlığında yapılan basit yanlışlar genel sağlık problemlerini derinden etkileyebiliyor.

Örneğin bakteri plağının diş eti hastalıklarından genel sağlık problemlerine kadar etkili olduğunu vurgulayan uzmanlar diş eti hastalığından korunmanın tüm sağlığımız için önemli bir adım olduğunu vurguluyor.

Sadece diş fırçalama ağız bakımını tamamlamaz
Uzmanlar genel olarak yapılan diş fırçalama ve diş ipi ile temizleme işlemlerini başlı başlına yeterli olmadığına vurgu yapıyor. Diş fırçalamanın günde en az iki defa ve 120 saniye sürmesi gerektiğini belirten ağız sağlığı uzmanları, ancak bu süre yetişkinlerde ortalama 46 saniye sürüyor, ayrıca diş ipi kullananların oranının da %10'un altında olduğunu belirtiyor.

Diş ipi kullanmak ve fırçalamak bakteri plağının en fazla yüzde 75'ini yok edebilir. O yüzden sıvı temizlik ürünlerin kullanılmasında fayda var.