Sağlık Haberleri

Aile Hekimleri E-Reçete Lideri

E-Reçete'nin ilk 4 gününde yazılan e-reçetelerin yüzde 76,19'u aile hekimleri tarafından oluşturuldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu e-reçete projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve projeye ait rakamları verdi.

SGK Başkanı Fatih Acar, Medula Sistemi'ne girilen e-reçeteleri oluşturma oranında aile hekimlerinin lider olduğunu söyledi. Oluşturulan e-reçetelerin %76,19'u aile hekimleri, yüzde 14,59'u özel hastaneler, yüzde 8,09'u devlet hastanaleri tarafından oluşturulurken, üniversite hastaneleri de e-reçetelerin %1,13'üne imza attı.

Türk Eczacılar Birliği ile sistem hakkında sık sık görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Acar, sistemin ilk günlerinde bazı sorunlar yaşanmış olabilir fakat bir süre sonra bunlar tamamen ortadan kalkacaktır dedi. Uygulamanın ilk günleri olan bu günlerde herkesten anlayış beklediklerini belirten Acar tüm doktorlara da şifrelerini almaları konusunda çağrıda bulundu.


60 bin Doktor Hala Şifre Almadı

Türkiye'de aktif doktor sayısının 110 bin olduğunu hatırlatan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, 50 bin 450 doktorumuz e-reçete uygulaması başlamadan şifresini almıştı. Uygulamanın hayata geçmesiyle beraber de 21 bin 379 doktorumuz şifresini aldı. Fakat hala 60 bin dolayında şifresin almayan doktorumuz var dedi. Acar, e-reçete üretilmesi için şifresini almayan doktorlara en geç 1 veya 2 hafta içinde şiflerini almasını iletiyoruz dedi.