Sağlık Haberleri

Antidepresan Kullanımı Hızla Artıyor

Prof. Dr. Nazan Aydın çarpıcı gerçeği açıkladı. Antidepresan kullanımı son 9 yılda %160 arttı.

Türkiye'de ilaç kullanımı geçen her yıl büyük bir artış gösteriyor. Bu artışlarda önemli bir yeri olan antidepresanların da kullanımının her geçen yıl yükseldiği rakamlarla belirlendi.

Psikofarmakoloji Derneği'nin Yürütme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Nazan Aydın yıllar itibariyle Türkiye'de antidepresan kullanımı rakamlarını açıkladı. Ülkemizde 2003 yılında 14 milyon 238 bin kutu antidepresan kullanılırken, 2008 yılında 31 milyon 302 bin, 2010 yılında 34 milyon 2012 yılında ise 36 milyon 881 bin kutu antidepresan kullanımı gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Nazan Aydın bu durumun, ülkenin neredeyse yarısının antidepresan kullandığı olarak yorumlanabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Nazan Aydın antidepresan ilaçları en çok yazan sağlık çalışanlarını ise sırasıyla aile hekimleri, pratisyen hekimler, psikiyatristler ve nörologlar olduğunun altını çizerken reçetesiz olarak ta satılan bu ilaçların kişilerin kendini mutsuz hissettiğinde yakınlarının tavsiyesiyle antidepresan kullanımına yönelebildiklerini belirtiyor.

Prof. Dr. Haluk Savaş ise depresyonla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre toplumlarda her 5 kişiden birinin depresyona gireceğinin beklendiğini, 2020 yılında en fazla iş gücü kaybına neden olan rahatsızlığın depresyon olacağını belirtiyor.