Sağlık Haberleri

Balıkesirlilere Evde Ağız Sağlığı

Balıkesir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örnek alınması gereken bir uygulamaya imza attı. Merkez görevlileri yaşlı hastaların evine kadar gidip ağız ve diş sağlığı için tedavi uyguluyor.

2012 yılı Mayıs ayında devreye giren yeni hizmet binasında 40'ın üzerinde hekim ve 3000 metrekarelik kapalı alanıyla Balıkesir halkının ağız ve diş sağlığını koruyan ve tedavi eden kurum başlattığı yeni bir uygulama ile yaşlıların gönlünü ve hayır duasını alıyor.

Çok yaşlı oldukları ya da yatağa bağımlı bir hastalıkları olduğu için evden hastaneye gitmesi imkansız ya da zor olan hastalara evde hizmet vermeye başlayan kurum, hastaların evini küçük bir polikliniğe çevirerek onlara hizmet veriyor.

Protez, diş bakımı, dolgu, diş çekimi, çürük tedavisi, amalgam, estetik diş dolgusu gibi birçok hizmeti vatandaşın evinde gerçekleştirebilen kurum yetkilileri aldıkları tepkilerin inanılmaz mutluluk verici olduğunun altını çiziyor.

Bugüne kadar 81 farklı yaşlı ya da yatağa bağımlı hastanın ağız ve diş sağlığı için kapı çaldıklarını belirten Başhekim Zekai Kafaoğlu, hastalara yardım için onların evine gitme sayımız ise bu rakamdan çok daha fazla. Zira bir protez tedavisi için aynı hastanın evine 4-5 kez gidiyoruz dedi.

Diş hekimi, teknisyen, hemşire ve şoförden oluşan 4 kişililk sağlık ekibiyle Balıkesirlilerin ayağına hizmet götüren kurum yetkilileri ve çalışanları hastalarımızdan ve hasta yakınlarından aldığımız olumlu tepkiler motivemizi arttırıyor. Özellikle yaşlı vatandaşlarımızın büyük bir sorununa çare olmanın verdiği mutluluk ise cabası diyorlar.