Sağlık Haberleri

Buzlu Dondurma Sağlıklı mı?

Çocukların, hatta bebeklerin büyük merak duyduğu buzlu dondurmalar çocuklarımıza yedireceğimiz kadar güvenli mi? Sütlü ve meyveli çeşitleri bulunan buzlu dondurmalar yeterince sağlıklı mı?

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, üretimi yapılan her dondurmanın sağlıklı olmadığını belirterek, halkın sağlık açısından tehlikesiz dondurma yemesi gerektiğini vurguladı.

Dondurmada sağlık skandalını ortaya çıkaran ana etmenin dondurmanın yeterince pastörize olup olmaması ile alakalı olduğunun altını çizen Özdemir, yeterince ısıl işlem görmeyerek pastörize olmayan dondurmalardan halkın kaçınması gerektiğini vurguladı. Tüketilen dondurmada buz parçacığı kalmamasının önemli olduğunu vurgulayan öğretim üyesi, 'Yeterince homojenize olmayan dondurmalarda buz parçacığı kalır. Bu da önemli boğaz hastalıklarına neden olur' dedi.

Özellikle buz parçacığı içeren buzlu dondurmaların bilhassa çocukların sağlığında önemli rol oynadığını belirten Özdemir, 'Dondurma adı altında buz satıyorlar. Oysa dondurmanın sağlıklı olması için buz parçacığı içermemesi lazım. Dondurma önemli bir süt besin kaynağımız' dedi. Özdemir merdiven altı üretimlerin ise tamamen sağlıksız olduğunu vurgulayarak, uzak durulması gerektiğini söyledi.