Sağlık Haberleri

Damacana Sularda Skandal Devam Ediyor

İstanbul'dan sonra sıra Sakarya'da. Daha önce kapılarına valilik tarafında kilit vurulan işletmeler tekrar faaliyete başladı.

İstanbul'da başlayan ve kısa sürede tüm Türkiye'yi telaşa iten damacana su skandalı şimdi de Sakarya'da. Geçtiğimiz günlerde Sakarya'da valiliğe bağlı Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan kontrolerde 6 firma hijyen dışı üretim yaptığı için, faaliyet dışı bırakılmıştı. 3 Ağustos'ta kapılarına kilit vurulan firmalar ertesi gün valilikten tekrar inceleme istediler. Valilik yaptığı ikinci incelemelerde hijyen dışı bir faaliyet görmediği için üretime izin verdi.

Valilik şu açıklamayı yaptı:

Yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı ifade edilen su işletmeleri, 3 Ağustos Cuma günü akşam saatlerinde, Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri tarafından üretim yerlerinde ziyaret edilmek suretiyle konu ve süreç hakkında (kontrol analiz sonuçları olumlu çıkana kadar geçici olarak damacana su üretiminin yapılmaması gerektiği yönünde) bilgilendirilmiş ve uyarılmışlardır.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 4 Ağustos Cumartesi günü Buzdağı ve Kardelen adlı su işletmelerinden kontrol numunesi alınarak Hıfzıssıhha laboratuvarlarına gönderilmiştir. Bazı işletmelerden (EDK Lara, Hazar Vox Nida, Hünkar) kendi talepleri doğrultusunda 6 Ağustos Pazartesi günü kontrol örneği alınmıştır. Bir adet işletmemiz ise (Revan) henüz kontrol numunesi gönderme talebimize olumlu cevap vermemiştir. Halen kontrol analiz sonuçları beklenmektedir. Kontrol analiz sonuçları uygun çıkacak olan su işletmeleri damacana su üretimine devam edebileceklerdir.

Ülkemiz genelinde yürütülmekte olan bu çalışmada sadece 19 litrelik damacana sular değerlendirilmeye alınmış olup, tek kullanımlık pet formlarla ilgili herhangi bir çalışma yapılamamıştır.