İlaç

Debridat Şurup 250 ml

Sindirim Sistemi ve Metabolizma - Gastrointestinal Fonksiyonel Hastalıklar - Bağırsak Hastalıkları - Üçüncül amino grubu ve Sentetik antikolinerjikler - Trimebutin Maleatİlaç Bilgileri
İlaç Adı:Debridat Şurup 250 ml
Firma:Pfizer İlaç
Etkin Madde:Trimebutin Maleat
ATC Kodu:A03AA05
Kamu Kodu:A02108
Barkod:8699532705464
Önceki: 8699514704676
Fiyatı:15.91 TL
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

Debridat Şurup 250 ml Endikasyonları

Debridat Şurup; İrritabl kolon (spastik kolon) sendromu. Karın ağrısı ve kramplar, spazm, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık. Fonksiyonel sindirim bozuklukları Gastrointestinal polimorf semptomlar.

Debridat Şurup 250 ml Yan Etkileri

Ender olarak, kütane reaksiyonlar görülebildiği rapor edilmiştir.

Süspansiyonun bileşiminde bulunan Sarı Azo Boyar maddesi nedeni ile; aşırı duyarlı kişilerde, özellikle de astımlılar, kronik ürtikeri olanlar ve asetil salisilik aside karşı aşırı duyarlılığı bulunanlarda; deri ve solunum yolu reaksiyonları oluşabilir.

Debridat Şurup 250 ml Kullanımı

Hekim önerisine göre kullanılır.

Genelde önerilen doz;
6 aya kadar olan çocuklar Günde 2-3 kez 1/2 ölçek
6 ay-1yaşına kadar olan çocuklar Günde 2 kez 1 ölçek
1-5 yaşına kadar olan çocuklar Günde 3 kez 1 ölçek
5 yaşından büyük çocuklar Günde 3 kez 2 ölçek
Erişkinler Günde 3 kez 2-4 ölçek

Kullanma Talimatı:
Şişe işarete kadar su ile doldurulur.
İyice karıştırılır. Sulandırılan numune 4 hafta saklanabilir.

Debridat Şurup 250 ml Doz Aşımı

Yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak aşırı doz alındığında, semptomatik tedavi
yöntemleri uygulanır.

Debridat Şurup 250 ml Fiyatı

Debridat Şurup 250 ml, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 04.04.2020 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 15.91 TL dir. Pfizer İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699532705464 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik sınıflandırmasında Orijinal ilaç sınıfındadır.

Debridat Şurup 250 ml Etkin Maddesi

Debridat Şurup 250 ml ilacının etkin maddesi olan Trimebutin Maleat, orjinal ismiyle Trimebutine maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 39133-31-8 olup, molekül ağırlığı 387.46936 g/mol, formülü ise C22H29NO5 dir. Trimebutin Maleat maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi ?'dir, bu etkin madde bulunan ilaçar ağız yoluyla alınır.


Debridat Şurup 250 ml ilacının ana etkin maddesi Trimebutin Maleat için Kimyasal Yapı Resmi:

Debridat Şurup 250 ml ilacının Kategorisi

Sindirim Sistemi ve Metabolizma - Gastrointestinal Fonksiyonel Hastalıklar - Bağırsak Hastalıkları - Üçüncül amino grubu ve Sentetik antikolinerjikler - Trimebutin Maleat

Debridat Şurup 250 ml Formülü

5 ml (1 ölçek) Süspansiyon; 24 mg Trimebutin (etken madde), Doğal Portakal Özü (koku ve tatlandırıcı), Yellow Orange S (boyar madde) ve şeker (tatlandırıcı) içermektedir.

Debridat Şurup 250 ml Farmakolojik Özellikleri

Debridat Şurup’un etken maddesi olan Trimebutin, sindirim motilitesini düzenleyen bir ajandır. Eksitatör ve inhibitör reseptörler üzerine, enkefalinerjik agonistik etki yaparak; hipokinetik sindirim kaslarını stimüle eder; hiperkinetik sindirim kaslarına ise spazmolitik olarak etkir. Bu düzenleyici aktivite bütün sindirim kanalında görülür. Motilite bozukluklarına bağlı olan fonksiyonel sindirim hastalıklarında, fizyolojik motiliteyi yeniden düzenler.

Etken madde, enteral uygulamadan 1-2 saat sonra en yüksek plazma düzeyine ulaşır. Karaciğerdeki ilk geçiş metabolizmasının sonucu olarak % 4-6’sı değişmeden kalır, idrar yolu ile ve hızla atılır. 24 saat içinde yaklaşık %70’i elimine olur. En belli başlı metabolitinin yarı ömrü, yaklaşık 4 saattir. Gıdalar ile birlikte alınması, biyoyararlılığını belirgin ölçüde etkilemez.

Debridat Şurup 250 ml Kontrendikasyonları

Bileşkenlerden herhangi birine karşı daha önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.
Azo boyar maddeler; asetil salisilik asit ve diğer prostaglandin sentezi inhibitörlerine karşı aşırı duyarlılığı olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Debridat Şurup 250 ml Uyarılar

Yeterli çalışma bulunmadığından; gebeliğin ilk 3 ayı içinde ve süt verme döneminde kullanılması önerilmez.

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Debridat Şurup 250 ml kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.

Debridat Şurup 250 ml Etkileşimleri

Günümüze kadar bildirilmiş bir etkileşme mevcut değildir.