Sağlık Haberleri

Doğum Kontrol Yöntemleri Eşe, Dosta Soruluyor

Türkiye'de doğum kontrol yöntemleri arasından yapılacak tercih, partnere ya da arkadaşa danışılırak seçiliyor.

Dünyada 100'den fazla sayıda ülkede araştırma hizmeti veren ve Avrupa'da ki en büyük 5. pazar araştırma kuruluşu olan GFK'nın Türkiye biriminin yapmış olduğu araştırma bilinen fakat yanlış olan bir gerçeği gözler önüne serdi.

Bayer İlaç'ın desteği ile Kadın Sağlığı araştırması yapan GFK Türkiye, kadınların doğum kontrol yöntemleri arasından yapacağı tercihi partnerine ya da bir arkadaşına danışarak seçtiğini ya da seçiminde büyük etkisi olduğunu gösteriyor.

Yaşları 15 ile 49 arasında değişen 1425 kadın üzerinden yapılan araştırmada, doğum kontrol yönetiminin seçilmesinde partnerine ya da bir arkadaşına danışan kadın sayısı 1012. Diğer bir ifadeyle 100 kadından 71'inin seçeceği doğum kontrol yönteminde partner ya da arkadaş etkili oluyor.

Doğum kontrolü kullanma oranının yüzde 14 civarında olduğunu belirten Bayer İlaç'tan Dr. Oğuz Mülazımoğlu ise son dönemlerde kadınların bu yönde bilinçlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını da söyledi.

GFK Türkiye'nin araştırmasında ortaya çıkan bir başka sonuç ise; doğum kontrol yönteminin seçiminde, gelir düzeyinin yüksek olan kişilerde jinekoloğa başvurunun, düşük olanlarda ise arkadaşa sormanın arttığını gösteriyor.