Sağlık Haberleri

E-Medula Sistemi Çalışmadı Antalya Sorun Yaşadı

Medulada yaşanan arıza nedeniyle sisteme giriş yapılamadı. İki gün ilaç veremeyen eczaneler nedeniyle hastalar büyük sıkıntı yaşadı.

Geçtiğimiz iki gün boyunca Antalya'da meydana gelen e-medula sistemi arızası nedeniyle, eczacılar sisteme giriş yapamadı. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Kerem Zabun, 'Sistemde meydana arızalar nedeniyle hastalar ya uzun süre beklemek zorunda kaldı ya da ilaç alamadan eczaneleri terk etti' dedi. Sistemin genel olarak sorun yaşadığını ve gerek eczacılar, gerekse hastalar için işlemeyen bir sistem olduğunu belirten Zabun 'Bu uygulama eczacılar ve hastaları karşı karşıya getirmektedir. Sistemin ilk uygulandığı 2010 yılından bu yana arızalar mevcuttur. Eskiden meydana gelen kısa aralıklı kesintiler yerini uzun süreli kesintilere bırakmıştır. Bu durum acil hastalar için tehlike teşkil etmektedir' dedi. Zabun yeni bir sistemin oluşmasını gerektiğini vurguladı ve SGK yetkililerini çözüme davet etti.

Medula Nedir?
'Med'ikal ve 'Ula'k sözcüklerinin birleşiminden oluşan Medula kelimesi, GSS (Genel Sağlık Sigortası) ile hastaneler arasında fatura bilgisini elektronik ortamda topla­mak, geri ödemesini gerçekleştirmek için oluşturulmuş bir organizasyon sisteminin adıdır.