Sağlık Haberleri

Erkeklere Doğum Kontrol Hapı Geliyor

Erkek doğum kontrol yöntemleri arasına doğum kontrol hapı ekleniyor. Bulunan gen sayesinde üretilecek ilaçla, kalıcı hasar vermeden sperm üremesi geciktirilecek.

İskoçya'da Edinburgh Üniversitesi'nde Centre for Reproductive Health Bölümü'nde yapılan araştırmalarda sağlıklı sperm üretmek için gerekli gen bulundu. Bulunan bu genin erkeklerde doğum kontrol için de kullanabileceği öğrenildi. Eğer bu gen aracığılı ile erkekler için doğum kontrol hapı üretilirse prezervatif tarih olacak.

Kobaylar üzerinde çalışma yapılırken 'Plos Genetics' adlı önemli bir geni bulan araştırmacılar, genin sperm üretilmesinin son aşamasında etkili olduğunun altını çizdi. Araştırmada çalışan uzmanlar bu genin doğum kontrol için kullanabileceğini bildirdi.

Erkeklerde doğum kontrol yöntemleri kısıtlı. Büyük oranla prezervatif ya da vazektomi (kısırlaştırma) ile yapılan erkek doğum kontrol yönetemleri tarihe karışabilir.

Ayrıca araştırmada kısırlık probleminin de üstünde duran uzmanlar, kısırlığa neden olan bir gen keşfettiler. Genin proteine benzer yapıda olduğunu söyleyen araştırmacılar, protein olmadan spermin gelişmesini tamamlayamadığını keşfettiler.

Uzmanlar erkeklere kalıcı hasar vermeden doğum kontrol yöntemini arıyorlar. Araştırmacılardan Dr. Lee Smith 'Bu gen hedef alınarak hormonal olmayan bir doğum kontrol hapı üretilebilme imkanı söz konusu' dedi.