Sağlık Haberleri

GDO, Türkiye'de Var mı?

Tartışması hala süren GDO'lu ürünlerin Türkiye'de olup olmadığı merak konusu. GDO'lu ürün tüketiyor muyuz?

Son yıllarda sadece Türkiye'de değil birçok ülkede GDO'nun gıdalar üzerindeki etkisi konuşuluyor. Tarımsal olarak ekonomik olduğu ileri sürülerek macbur kalanacağı iddia edilen GDO'lu ürünlere başka bir kitle de sağlığı tehdit ettiğini ileri sürerek şiddetle karşı çıkıyor. Bu tartışmalar süre dursun Türkiye'de GDO'lu ürünün bulunup bulunmadığı da ayrı bir tartışma konusu haline geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ülkeleri ve bazı Afrika ve Asya ülkelerinde GDO'lu tarım yapılıyor. Buralardan gelen ithal ürünler GDO'lu olma riskini taşıyor. GDOr çoğunlukla mısır, soya, pamuk ve kanolada görülüyor.

Bu ürünlerin ithalatında GDO'lu ürünün ülkeye girebileceği ihtimali düşünülürken GDO yanlısı ve karşıtı uzmanlar Türkiye'de GDO'lu ürün olmadığı konusunda hemfikir.

GDO Nedir?
GDO açılımı itibariyle genetiği değiştirilmiş organizma demektir. Tarımsal gelişmeler ile meydana çıkan GDO'lar bitkilerin genetiği değiştirilerek elde ediliyor. GDO sadece bitki genlerinden değil bitki ve hayvan genlerinden birleştirilerek de elde edilebiliyor. Ortaya çıkış amacı ise ilerleyen insan nüfusuna karşılık fazla gıda elde edilmesi. GDO karşıtları da bunun ticari bir pazar olduğunu, insan sağlığını kötü yönde etkilediğini düşünerek karşı çıkıyor.