İlaç

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül

Dermatolojik İlaçlar - Antipsoriatik İlaçlar - Sistemik Antipsoriatik İlaçlar - Sistemik Psoralenler - Metoksipsoralenİlaç Bilgileri
İlaç Adı:Geroxalen 10 mg 50 Kapsül
Firma:Liba İlaç
Etkin Madde:8-Metoksipsoralen
ATC Kodu:D05BA02
Kamu Kodu:A03383
Barkod:8699510190107
Fiyatı:73.54 TL
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Endikasyonları

Geroxalen içerisinde 8-Metoksipsoralen etken maddesi bulunan Antipsoriatikler grubundan bir ilaçtır. Geroxalen ağır ve çok ağır psoriasis vulgaris hastalığı yani sedef hastalığında kullanılır.

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Yan Etkileri

Işınlanan UV-A enerjisinin yüksek dozu ile kuvvetli fototoksik reaksiyonlar oluşabilir (güneş yanığına benzeyen eritemler, su toplanması). Fotokemoterapiye bağlı fototoksik reaksiyonlar UV-A ışınlamasından 48-72 saat sonra ortaya çıkar. Bu özelliğin göz önüne alınmadığı durumlarda (sık ışınlama, UV-A dozunun çok hızlı yükseltilmesi) ikinci derece yanık semptomlarına sahip ağır kümülatif reaksiyonlar oluşabilir. GEROXALEN kullanan hastaların %10?unda, ilaç alımından sonra hafif mide bulantısı görülmüştür. Bu yüzden GEROXALEN bir bardak süt veya bir parça ekmek gibi maddeler ile beraber alınmalıdır. Fotokemoterapi süresince hafif bir kaşınma görülebilir. Güneş ışınından korunan vücut bölgeleri (mayo bölgeleri gibi) fototoksik reaksiyonlara karşı daha hassastır; UV-A dozunun belirlenmesinde bu özelliğe dikkat edilmelidir. Yüksek dozlarda albino farelerinde katarakt oluşumu saptanmıştır, tedavi dozlarında ise bu izlenmemiştir, insanlarda bu gibi gözlemler edinilmemişse de tedavi süresince yeterli göz koruması gereklidir.

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Doz Aşımı

Aşırı doz durumunda hasta kusturulur ve en az 24 saat karanlık bir odada tutulur. Kusturma ilacın alınmasından sonra 2-3 saat içinde yapılabilirse faydalı olabilir.

Geroxalen Fiyatı

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 04.04.2020 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 73.54 TL dir. Liba İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699510190107 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik sınıflandırmasında Jenerik ilaç sınıfındadır.

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Etkin Maddesi

8-Metoksipsoralen


Geroxalen ilacının ana etkin maddesi için Kimyasal Yapı Resmi:

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül ilacının Kategorisi

Dermatolojik İlaçlar - Antipsoriatik İlaçlar - Sistemik Antipsoriatik İlaçlar - Sistemik Psoralenler - Metoksipsoralen

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Formülü

Beher kapsül;
Aktif madde: 10 mg 8-metoksipsoralen içerir.
Diğer maddeler: Titandioksit.

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Farmakolojik Özellikleri

Geroxalen (8-Metoksipsoralen), belirli enerjide uzun dalga ultraviyole ışını ile (UV-A, 320-400 nm) aktive olarak fototoksik reaksiyonlar oluşturur. Bu dalga boylarında ışın ile aktive edilmezse etkisizdir; terapötik maksatlara yeterli aktivasyon yanlız özel UV-A ışınlayıcıları ve güneş ışınları ile elde edilir; kısa dalga ultraviyole ışın veya görünür ışın ile aktivasyon sağlanamaz. Bu yüzden GEROXALEN, alımından sonra yeterli enerjide UV-A ışınlayıcısı ile kullanıldığı zaman etkendir.

Etken maddeyi çözünmüş halde içeren yumuşak jelatin kapsüllerin kullanımı ile mükemmel bir biyoyararlılık elde edilmektedir. Oral olarak GEROXALEN alınımından bir saat sonra en yüksek kan düzeyi elde edilir. Kristalize şekilde olan etken madde içeren farmasötik şekillere oranla yarıya kadar azalmış miktarlar kullanılabilir. GEROXALEN hızla karaciğerde metabolize olur (glukuronizasyon, hidroksilasyon) ve 6-8 saat sonra % 90 oranında idrar ile atılır.

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Kontrendikasyonları

Lupus Ertyhematosus, UVA ile oluşmuş ışın dermatozları, porfirya, albinizm, ağır hepatik ve renal yetmezlik.

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Uyarılar

GEROXALEN ile fotokemoterapi, yanlız bu konuda özel eğitim görmüş personel ve kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Bunun dışında GEROXALEN tedavisi uygun değildir. Verilecek doz, hastanın tedavi öncesi bir uzman tarafından kontrolü ile belirlenmeli ve UV-A alanında homojen ve sabit emisyon veren ışın kaynakları kullanılmalıdır. Bu kaynaklar UV-B ve UV-C emisyonu vermemelidir. Işın kaynağında UV-A enerjisi mW/cm2 ve buna bağlı olarak ışın dozu J/cm2 olarak ölçülebilmelidir. Kornea UV-A ışını geçirdiği için GEROXALEN alımından sonra 8 saat güneş gözlüğü (yeşil veya gri plastik camlı), UV-A ışınlaması esnasında ise ışın geçirmeyen göz koruyucuları kullanılmalıdır. GEROXALEN güneş ışını ile aktive edildiğinden, alındıktan sonra 8 saat güneş altına veya açık havaya çıkılmamalıdır. Tedaviden 24 saat önce veya sonra güneş banyosu yapılmamalı, yapılıyor ise bırakılmalıdır. Tedavi süresinde fotosensitizasyon yapan ilaçlar alınmamalıdır. Bunlara örnek: Anthranolin, coal tar ve deriveleri, nalidiksik asit, griseofulvin, sülfonamidler, terasiklinler, tiazid ve diğer diüretikler: methylen blue, toluidin blue, bengal rose, methly orange gibi belli organik boyalar.

Tedavi sırasında derinin soyulması ve kabuklanması, derinin kırmızılaşması, vücutta (özellikle ayak ve aşağı ekstremitelerde) şişmeler görüldüğünde tıbbi bir dikkatle incelenmelidir.

Çocuklar ve Gebeler için uyarılar: GEROXALEN hamilelerde kullanılmamalı ve sitotoksik maddeler ile birlikte verilmemelidir. 12 Yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Geroxalen kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.

Geroxalen 10 mg 50 Kapsül Etkileşimleri

Kumarin Tipi Antikogülanlar : Kumarin tipi antikogülanlarla birlikte alındıklarında protrombin zamanlarında veya pıhtılaşma faktörlerinde önemli değişiklikler meydana gelir. Dikkatli kullanılmalıdır. Aspirin : Aspirin, Ibuprofen dahil olmak üzere nonsteroidal antienflamatuarlarla birlikte alındıklarında antienflamatuar etki de azalma ve ibuprofenin plazma konsantrasyonunda düşme görülebilir. Metotreksat : Metotreksatın toksik etkisini arttırabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Diüretikler : İbuprofen frusemit, tiazid ve diğer diüretiklerle beraber kullanıldığında bu ilaçların natriüretik etkilerinde azalma görülebilir. İbuprofen ve diğer nonsteroidal antienflamatuarlar renal prostaglandin sentezini inhibe ederler. Bu sebeplerden dolayı İbuprofen?in frusemid, tiazid ve diğer diürtikerlerle birlikte kullanımında dikkatli olunmalıdır. Antihipertansifajanlar : İbuprofen ve diğer NSAI ilaçlarla birlikte alındığında beta-adrenerjik bloke ajanların antihipertansif etkilerinde antagonizm görülebilir. İbuprofenin bu tür ilaçlarla kullanımında ve diğer antihipertansiflerle medikasyonlarında dikkatli olunmalıdır. Lityum : İbuprofen lityum plazma konsantrasyonunda artma ve renal lityum klerensinde azalma meydana getirir. Bu yüzden birlikte alımında lityum toksisitesi nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Kinolonlar : NSAI ilaçlarla beraber kullanımında 4 - kinolonların CNS eksitatör etkisi artabilir.