Sağlık Haberleri

Göz Damlası ve Astım Spreyi Orucu Bozmaz

Oruç tutacak göz ve astım hastaları tedavilerine oruç tutarken de devam edebilir.

Yarından itibaren başlayacak Ramazan ayı ile birlikte göz damlası kullanan ve astım rahatsızlığı olan kişiler, damla ve spreylerini oruç tutsalar dahi aynen kullanmaya devam edebilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 14 Ekim 2002'de yapmış olduğu resmi açıklama da gösteriyor ki bu ilaçlar orucu bozmuyor. Kurumun göz doktorlarından edindiği ve paylaştığı bilgiye göre göze damlatılan ilaç 1 ml'nin 1/20'si yani 50 mikrolitre. Bunun bir kısmının gözün kırpılması sonrası dışarı da atıldığını belirten uzmanlar, göz ile burun boşluğu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alındığı ancak yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının sindirim kanalına ulaşabilme ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Ayrıca astımlı hastaların ağızlarına sıktığı spreyin de ağız içerisinde emilerek yok olacak seviyede az olması ve de ağza alınan suyun yutulmadıkça orucu bozmayacağı bilgisi ile de bu spreylerin orucu bozmayacağı belirtildi.

Uzmanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmış olduğu açıklamaları da hatırlatarak, göz damlası ve astım spreyi kullanan ve oruç tutacak kişilerin tedavilerini aksatmaması gerektiğini söylüyor.