Sağlık Haberleri

Hamilelik Döneminde Stres ve Bebek

Hamilelik döneminde stres, anneyi olduğu kadar bebeğide etkiler. Anne karnındaki bebeklerin annenin duygularından etkilendiğini belirten uzmanlar, hamilelik döneminde stresten uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

Artık günlük hayatlarımız eskisine göre çok daha stresli geçiyor. Geçim sıkıntısı, ulaşım, gelecek kaygısı, işzislik vb. birçok durum beynimizi tetikliyor ve daha çok stres oluyoruz.

Her insana zararı olan stresin hamile annnelere iki misli zararı var. Zira hamilelik döneminde stres bebeği de etkiliyor. Kronik stresin bebeğe zararı ciddi. Kronik stres ile birlikte devamlı olarak salgılanan adrenalin bebeğin kanlanmasının azalmasına neden oluyor ve bebeğin gelişimi yavaşlıyor.

Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde anne adaylarının bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Yaşanan kronik stresle birlikte bağışıklık sistemi daha da zayıflayan annenin, enfeksiyon kapma riski artıyor ve bu durum hem annenin hem de bebğin sağlığını etkiliyor.

Anne adayı ile bebeğin arasındaki bağların çok güçlü olduğunu belirten uzmanlar, enfeksiyon ya da strese bağlı vücut işleyişindeki bozukluklar gibi fiziksel durumların haricinde ruhsal durumunda bebeğe etki ettiğini belirtiyor. Ruhsal bir bozukluk içinde bulunan anne bu hislerinin karnındaki bebeğe geçmesine engel olamaz. Bu hislerle fetüs dönemini tamamlayan bebek, hayata geldikten sonra da olumsuz duygularla beslenmeye devam ederse, yıllar sonra yaşama negatif bakan bir kişi olabiliyor.