Sağlık Haberleri

Hamililekte Alınan Antidepresanlar Tehlike Yaratıyor

Hamilelik döneminde alınan antidepresan ilaçları, çocukların kalp rahatsızlığına neden oluyor.

Danimarka'da ülke çapında yapılan bir araştırmada 1997-2009 yılları arası doğum yapan kadın ve çocuklar incelemeye alındı. Hamilelik döneminde antidepresan ilacı kullanan kadınların çocuklarında kalp rahatsızlığı başgösterdi. Danirmarka’da 12 yıl boyunca gerçekleşen 848.786 doğum takibe alındı. Hamilelikte antidepresan kullanan 4.183 annenin çocukları ile hamilelik öncesi antidepresan kullanan ve hamilelikle birlikte ilacı kesen 806 annenin çocukları incelendi.

Araştırmada antidepresan ilaçlarında grup ve doz farkı olmaksızın tüm deneklerde aynı sonuç gözlemlendi. Herhangi bir etkisi olmadığı düşünülen düşük dozlarda bile aynı sonuç çıktı.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyal Psikolog Üstün Öngel, araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçların çok önemli olduğuna dikkat çekerek, 'Hem kapsamı geniş, hem de bağımsız yürütülmüş bir araştırma olması nedeniyle, Danimarka'daki bu araştırma 'halk sağlığı' açısından çok büyük önem taşıyor' dedi.

Öngel, vakit geçmeden Sağlık Bakanlığı'nın halkı uyarması gerektiğini söylerken; 'Bu araştırmadan çıkan mesaj şudur: Kadınlar, hamile iken, ya da çocuk doğurmaya karar vermişseniz en az bir yıl öncesinden başlayarak, antidepresan kullanmayın. Sağlıklı bir çocuğunuz olmasını istiyorsanız, bu ilaçlardan uzak durun' dur.