Sağlık Haberleri

Hava Ambulansları Hayat Kurtarıyor

17 helikopter ve 2 uçaktan oluşan hava ambulansları hayat kurtarıyor. Bugüne kadar tam 14 bin 682 hasta taşıdı ve 80 bin 786 saat havada kaldı.

2008'de hizmete başlayan bugüne kadar yaklaşık 15 bin hastayı taşıyan hava ambulansları hayat kurtarıyor.

Filosunda 2 adet uçak ve 17 tane helikopter bulunan hava ambulansı bugüne kadar 30 bin saatin üzerinde (30.786) uçuş yaptı. Bu uçuşlar esnasında uluslararası operasyonlar geçekleştiren hava ambulansları, organ nakli için de seferber oldu. İlk olarak 28 Ekim 2008'de uçmaya başlayan hava ambulansları başta İstanbul,İzmir ve Ankara olmak üzere Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Antalya, Çanakkale, Bursa, Afyon, Konya, Adana, Samsun, Trabzon ve Van olmak üzere 15 ilde konuşlandırıldı.

Avrupa'da da aynı hizmetin olduğunu ancak paralı olduğuna dikkat çeken yetkililer,Türkiye'de bu hizmetin 'sosyal devlet' anlayaşı ile ücretsiz uygulandığını vurguladı.

35 saat uçuş
Dünyanın bir çok ülkesinden, Türkiye'ye hasta taşıyan hava ambulansıları bugüne kadar 150 kadar hastayı ülkemize getirdi. Trinidad and Tobago'da beyin kanaması geçiren Türk turizmci Zafer Tunç (47) ise 35 saatlik rekor uçuşla Türkiye'ye getirelerek tedavi edildi. Bu uçuş Türk Sağlık Havacılığı'na rekor uçuş olarak kaydedildi.