Sağlık Haberleri

Hemoroid (Basur) Tedavisi İçin Hangi Bölüme, Doktora Başvurmalıyım?

Birçok hemoroid (basur) hastası, bu hastalığın tedavisi için hastanenin hangi bölümüne gideceğini ya da hangi doktora başvuracağını bilmemektedir.

Hemoroid bir başka ifadeyle basur hastalığı ile karşılaştığımızda gerek utanç duygusu nedeniyle çevremize danışamamızdan gerekse de bu hastalık üzerine halkımızın fazla iletişim kurmamasından kaynaklı olarak hangi hastanelerin hangi polikliniğine (bölüm/servis) başvuracağımızı bilememekteyiz.

Oysa ki vatandaşlarımızın yaklaşık %30'unda görülen hemoroid (basur) hastalığı da diğer tüm hastalıklar gibi bilgi alınması amacıyla çekinilecek bir konu değildir. Zira 3'te 1 ihtimalle danışacağınız kişi de bu hastalığı geçirmiş ve hatta tedavi olarak tecrübe kazanmış olabilir. Gerek hastane ve/veya doktor seçimi gerekse de gidilecek poliklinik hakkında çevrenizden bilgi almanız ve tedavinize en kısa sürede başlamanız şüphesiz ki yararınıza olacaktır.

Hemoroid (basur) hastalığı için en doğru poliklinik Proktoloji polikliniğidir. Proktoloji polikliniği genel cerrahi polikliniğinin bir üst servisi olup proktoloji servisinin olmadığı il, ilçe veya hastanelerde genel cerrahi servisine de başvurabilirsiniz. Zira ülkemizdeki genel cerrahi servisleri de bu konuda tecrübe kazanmış doktorlarda bulunmaktadır.

Genel cerrahi servisi hemen hemen tüm hastanelerde (devlet hastanesi, üniversite hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi vb.) bulunmaktadır.

Sağlık bakanlığı ülkemizdeki birçok hastaneden randevu alınabilmesi için kurduğu online randevu (http://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/) sisteminden hemen randevunuzu alıp tedaviye ilk adımınızı atabilirsiniz.

Ayrıca büyükşehirlerimizdeki bazı hastaneler ile ilgili iletişim bilgilerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.


Hemoroid (Basur) tedavisi için İstanbul ilinde başvurulabilecek bazı hastaneler - bölüm/servis/poliklinikler:

1- Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İstanbul-Anadolu)
a) Genel Cerrahi Polikliniği 1-2-3 ve 4
Hastane Telefonu: 0216 566 40 00


2- İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İstanbul-Avrupa)
a) Genel Cerrahi
Randevu Telefonu: 0212 459 32 32 (Samatya, Merkez)


3- Eyüp Devlet Hastanesi (İstanbul-Avrupa)
a) Genel Cerrahi Polikliniği
Hastane Telefonu: 0212 417 29 00Hemoroid (Basur) tedavisi için İzmir ilinde başvurulabilecek bazı hastaneler - bölüm/servis/poliklinikler:

1- Ege Üniversitesi Hastanesi (İzmir)
a) Proktoloji Polikliniği: 0232 444 13 43/5123
b) Genel Cerrahi Polikliniği: 0232 444 13 43/5137-5138
Randevu Telefonu: 0232 390 50 13 ve 14
İnternet üzerinden randevu için: hastane.ege.edu.tr/ege/index.asp


2- Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İzmir)
a) Genel Cerrahi Polikliniği 1-2 ve 3
Hastane Telefonu: 0232 469 69 69