Sağlık Haberleri

Hepatit C Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

Hepatit hastalıkları karaciğer üzerinde oluşan iltihaplanmalar ile meydana gelmektedir. Belirtisinin tespiti zor olan Hepatti C'yi bulaştırma riski ise oldukça fazladır.

Hepatit karaciğerde meydana gelen iltihaplanmalar sonucu oluşan hastalıklara verilen genel bir isimdir. Hastalığa neden olan virüs ve bakteri türlerine göre gruplandırılır. En sık rastlanılan hepatit türlerinden biri de Hepatit C'dir. Kan yolu ile bulaştığı için taşıyıcı olduğunu bilmeyen kişiler büyük bir tehlike arz eder. Örneğin salata yaparken elini kesen bir taşıyıcı, Hepatit C hastalığını bu salatayı tüketen herkese bulaştırma riski oluşturur.

Hepatit C belirtisi çok anlaşılır belirtilerde oluşmadığı için hastalığın ilk evrede tanısı çok zor olmaktadır. Hastalarda sıklıkla görülen Hepatit C belirtileri arasında ise karaciğer bölgesinin hemen üstünde oluşan karın ağrıları, kronik halsizlik hissi, baş ağrısı, kaslarda duyulan güçsüzlük hissi, nedensiz bir şekilde hızlıca kilo verme, dönemsel mide bulantıları ve idrarın ağrılı ve çok koyu renkli yapılması yer almaktadır. Ayrıca vücut direnci az olan bazı hastalarda sarılık oluşabilir.

Hepatit C tedavisi ise hastalığın tanı konulduğu aşamaya bağlı olarak planlanmaktadır. Ayrıca Akut Hepatit C ve Kronik Hepatit C tedavileri de farklılıklar göstermektedir. Akut Hepatit C tedavisi başarı ile uygulandığı takdirde hepatit virüsü kandan tamamen temizlenebilmekte ve hasta eski sağlığına kavuşmaktadır. Hepatit C tedavisi hastanın iyileşme hızına bağlı olarak en az 6 ay sürmektedir. Tedaviyi gerçekleştiren doktorun uygun görmesi halinde Hepatit C tedavisi 1 yıla yayılabilmektedir.