Sağlık Haberleri

İlaç Takip Sistemi Çalışıyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim Kerman gündeme düşen İlaç Takip Sistemi'nin çalışmadığı yönündeki haberler ve sistemin işleyişi hakkında açıklama yayınladı.

Doç. Dr. Hanefi Özbek, Dr. Ercan Şimşek, Dr. Hakkı Gürsöz, Ecz. Güven Artıran, ve Nurullah Zengin'in üyeliğini, Dr. Saim Kerman'ın Başkanlığını yürüttüğü Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, İlaç Takip Sistemi hakkında basında yer alan konularla ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada;
'Sahadan aldığımız verilere göre bugün başlayan e-reçete uygulaması sonrasında bazı teknik sorunlar yaşanmaktadır. Faydalı olması için çalışılan yeni uygulamada pilot çalışmalarda beklenmeyen bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Bakanlığımız e-reçete uygulamasını desteklemekte başarılı olması için işbirliği halinde çalışmaktadır.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönetilen ve zaman zaman kamunun bilgilendirildiği her MEDULA sorununda olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu MEDULA uygulamasında, eczane ekranlarına “İlaç Takip Sistemi (İTS) çalışmadığından hizmet verilememektedir” ibaresi düşmektedir. Eczacılarımızın yakinen bildiği üzere İTS’nin çalışır durumda olup olmadığı basit bir doğrulama ile anlaşılmaktadır. Defalarca uyarıldığı halde SGK tarafından eczane ekranlarına yansıtılan ibare kaldırılmamış ve her MEDULA sorununda ortaya çıkan ibare bugün yaşanan e-reçete uygulamasında da gündem konusu olmuştur.

İTS’nin halen sorunsuz çalıştığı ve e-reçete uygulamasında yaşanan MEDULA sorunu ile İTS’nin bağlantısının bulunmadığı hususları Kamuoyuna saygı ile duyurulur.' denildi.