Sağlık Haberleri

Karabasan Sandığımız Şey

Ruhani yaratıkları mı, yoksa bilimsel bir gerçek mi? Karabasan ne anlama gelir? Kurtulmak mümkün müdür? Gece rüyamızda gördüğümüz şey karabasan mı?

Gece uykumuzda uyanırız. Ancak hareket edemez ses çıkaramayız. Yarı açık gözümüzle karanlık gölgeler görüğümüzü iddia ederiz. Peki gerçek bu mudur?

Hepimiz bu senaryo ile karşı karşıya kalırız. İstatistiklere göre insanların yüzde 60'ı hayatı boyunca en az bir kere karabasan görüyor. Yüzde 5 gibi küçük bir dilim ise belirli aralıklıklarla bu duyguyu yaşıyor. Halk arasında 'karabasan' denilen ruhani yaratıklara kadar yorduğumuz uyku bozukluğu, doktorlar için 'uyku felci'. Sadece Türkiye'de değil yurtdışında da batıl bir inanış ile uyku felcini farklı yorumlar.

Uyku uzamnı Dr. Neil Stanley uyk felcinin REM (Rapid eye movement) diye adlandırılan 'rüya görme evresi'nde gerçekleştiğini belirtti. Stanley, uyku felcinin korku dolu anlar olmadığını vurgularken, bunun bir gün sonunda meydana gelen yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu olduğunu söyledi.

Uyku felcini tetikleten unsurlar stres, vardiyalı çalışma, jet lag, bazı ilaçlar ve bazen de aşırı miktarda tüketilen alkol ya da kafein olabiliyor. Bazen yanınızdaki kişinin horlaması bile uyku felcine neden oluyor.