Sağlık Haberleri

Kolesterol Haplarına Yeni Düzenleme

Resmi gazetede yayınlanan karara göre kolesterol hapları eskisi gibi alınamayacak. Karara göre kolesterol düzeyi 190'ın altında olan hastalara, ancak başka risk faktörleri değerlendirildiğinde kolesterol ilaçları yazılabilecek.

Yeni düzenlemeye göre LDL düzeyi 160'ın üstünde iki ek risk faktörü varsa, 130'un üstünde üç ek risk faktörü varsa, 100 mg/dL'nin üstünde ise diyabet, akut koroner sendrom, geçirilmiş MI, geçirilmiş inme, koroner arter hastalığı, periferik arter hastalığı, abdominal aort anevrizması veya karotid arter hastalığı olanlara kolesterol ilaçları yazılabilecek. Aile bir erken geçirilmiş bir kalp vakası, kişide yüksek tansiyon 65 yaş veüzeri hastalarda kolesterol düzeyi 130 ve 160 mg/dL'nin üzerindeyse ilaç yazılabilecek.

Kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez kararı eleştirirken kolesterolün dar çerçevede değerledirilemeyeceğinin altını çizdi.

Sönmez 'Tüm dünyada sağlık giderleri arttığı için buna benzer önlemler alınmaya başlıyor. Amerika'da ameliyatlar bile bu şekilde olmaya başladı. Ancak değerlendirme kriteri yanlış sadece LDL ile karar verilemez. Ama bunun yanında HDL'si yüksek olan LDL'si makul seviyede yüksek olan bir insan eğer koroner kalp hastası değilse ilaç kullanmayabilir. Diyabetikli mi, stentli mi gibi kriterleri bir araya getirmeli. LDL 190 HDL’si 60-70 ise verilmeyebilir' dedi.