İlaç

Levotiron 75 mcg 100 Tablet

Endokrin Sistem - Tiroid İlaçları - Tiroid preparatları - Tiroid Hormonları - Levotiroksin Sodyumİlaç Bilgileri
İlaç Adı:Levotiron 75 mcg 100 Tablet
Firma:Abdi İbrahim İlaç
Etkin Madde:Levotiroksin Sodyum
ATC Kodu:H03AA01
Kamu Kodu:A11236
Barkod:8699514010111
Fiyatı:12.34 TL
Reçete Tipi:Normal Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

Levotiron 75 mcg 100 Tablet Endikasyonları

Levotiron 75 mcg;
- Tiroid supresyon testinde diyagnostik amaçla,
- Postoperatuar tekrarlamayı önlemek amacıyla,
- Fonksiyonel yetmezlige baglı primer hipotiroidizmde,
- Basit(ötiroid) guatr ve her türlü etiyolojiye sahip hipotiroidizm (kretenizm, miksödem ve her yastaki hastalarda görülen basit hipotiroidizm) tedavisinde (subakut tiroiditin iyilesme evresinde görülen geçici hipotiroidizm hariç),
- Hipofizer TSH supresyonu amacıyla,
- Primer atrofi ve tiroid bezinin kısmen ya da bütünüyle eksik oldugu durumlarda,
- Tiroiditte,
- Sekonder hipotiroidizmde kullanılır.

Levotiron 75 mcg 100 Tablet Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Levotiron kullanımı ile de bazı yan etkiler görülebilir. Alerjik tepkiler boğaz veya yüz şişliği (anjiyoödem) görülürse ilacı kullanmayı bırakmalı, derhal doktorunuzu bilgilendirmeli ya da acil servise başvurmalısınız.

Levotiron 75 mcg, hastanın tolerans sınırını geçmesi ya da aşırı doz alınması durumunda, özellikle tedavinin başlangıç aşamasında Levotiron'un dozu aniden aşırı seviyede arttırıldıysa, sıklığı belinmeyen şu yan etkiler görülebilmektedir:

Hipertiroidizm (tiroid hormonunun gereğinden fazla üretilmesi durumu), psödomotor serebri (beyin içi dokularını besleyen sıvının göz sinirine zarar vermesi durumu), titreme, baş ağrısı, uykusuzluk, kilo kaybı, kas zayıflığı, ateş, ishal, göğüs ağrısı, kusma, huzursuzluk, kalp ritm bozukluğu, kalpte çarpıntı, kalp atımının hızlanması, kalp sıkışması, adet bozukluğu, kas krampları, al basması ve aşırı terleme.

Levotiron 75 mcg Fiyatı

Levotiron 75 mcg 100 Tablet, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 04.04.2020 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 12.34 TL dir. Abdi İbrahim İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699514010111 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik sınıflandırmasında Jenerik ilaç sınıfındadır.

Levotiron 75 mcg 100 Tablet Etkin Maddesi

Levotiron 75 mcg 100 Tablet ilacının etkin maddesi olan Levotiroksin, orjinal ismiyle Levothyroxine maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 51-48-9 olup, molekül ağırlığı 776.87002 g/mol, formülü ise C15H11I4NO4 dir. Levotiroksin maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi A'dir, bu etkin madde bulunan ilaçar ağız yoluyla alınır.


Levotiron 75 mcg ilacının ana etkin maddesi Levotiroksin için Kimyasal Yapı Resmi:

Levotiron 75 mcg 100 Tablet ilacının Kategorisi

Endokrin Sistem - Tiroid İlaçları - Tiroid preparatları - Tiroid Hormonları - Levotiroksin Sodyum

Levotiron 75 mcg 100 Tablet Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Levotiron 75 mcg kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.