İlaç

Mannitol

Kan ve Kan Yapıcı Organlar - Kan ve Perfüzyon Solüsyonları - Damar İçine Enjekte Edilenler - Ozmotik Diürez - Mannitolİlaç Bilgileri
İlaç Adı:Mannitol
Firma:Eczacıbaşı Baxter İlaç
Etkin Madde:Mannitol
ATC Kodu:B05BC01
Kamu Kodu:
Barkod:869955669....
Fiyatı:
Reçete Tipi:
e-Reçete:
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

Mannitol Endikasyonları

Mannitol Serum içerdiği mannitol etken maddesi ile idrar söktürücü olarak kullanılır. Mannitol Serum IV olarak yani damar yoluyla hastaya verilir.

Bazı hastalıklar nedeniyle azalmış idrarın arttırılması, veya hiç olmayan idrarın oluşması için kullanılan Mannitol, artan kafa içi ve göz içi basıncının azaltılması amacıyla ve de böbreklerden atılabilecek maddeler ile oluşan zehirlenmelerde maddenin boşaltım kanalıyla vücuttan atılmasını teşvik etmek için de kullanılabilir.

Mannitol Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi mannitol etken maddeli Mannitol Serum'un da insan vücudu üzerinde bazı yan etkileri olabilir.

10.000 hastadan 10 ile 100 hastada görülebilen yaygın olmayan yan etkileri:
Vücuttaki su iyon dengesi bozukluğu, serumun alındığı bölgeden başlayarak toplardamar üzerinde sertlik, şişlik, kızarıklık veya morarma, tansiyon düşmesi.

10.000 hastadan 1 ile 10 hastada görülebilen seyrek yan etkileri:
Tansiyon yükselmesi, baş ağrısı, sersemlik hali, baş dönmesi, ağız kuruluğu, kusma, göğüs ağrısı, bulantı, susama, görme bulanıklığı, havale geçirme, kaslarda kramp, serumun alındığı bölgede derinin canlılığını yitirmesi, baş içi basınçta artış, vücudun çeşitli bölgelerinde ya da tüm vücutta şişme ve su toplaması, hırıltılı solunum, aşırı idrar çıkarma, deride yer yer kabarıklık, aşırı idrar çıkarmaya bağlı olarak böbrek hastalığı, baş dönmesi, ani tansiyon düşmesi gibi belirtilerle görülen şok durumu, alerjik reaksiyonlar, titreme, ateş, vücudun susuz kalması, nezle hali, tansiyon yükselmesi, akciğerlerde su toplanması, hırıltılı solunum, bayılma hissi, göğüste ağrı, solunum sıkıntısı, kalp atım ritmi bozukluğu.

10.000 hastadan 1 hastadan daha az kişide görülen çok seyrek yan etkileri:
Soluk alıp vermede zorlanma, idrarın vücutta birikmesi, uzanırklen veya merdiven çıkarken soluk alıp vermede zorlanma (bu konjestif kalp yetmezliği belirtisidir), aniden başlayan böbrek yetmezliği.

Mannitol Etkin Maddesi

Mannitol ilacının etkin maddesi olan Mannitol, orjinal ismiyle Mannitol maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 69-65-8 olup, molekül ağırlığı 182.17176 g/mol, formülü ise C6H14O6 dir. Mannitol maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi C'dir, bu etkin madde bulunan ilaçar Ağız ve Damara enjekte yollarından biriyle alınır.


Mannitol ilacının ana etkin maddesi Mannitol için Kimyasal Yapı Resmi:

Mannitol ilacının Kategorisi

Kan ve Kan Yapıcı Organlar - Kan ve Perfüzyon Solüsyonları - Damar İçine Enjekte Edilenler - Ozmotik Diürez - Mannitol

Mannitol Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Mannitol kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.