Sağlık Haberleri

Ne Zaman Hangi Meyve?

Meyve yemenin zamanı var mıdır? Hangi zamanda, hangi meyveyi tüketmeliyiz? Meyvenin yararları yediğimiz zamana göre değişir mi?

İştah açıcı özelliğinden, vitamin, şeker gibi gıda takviyelerinin öneli bir kısmını karşılaynan meyvelerin de bir tüketilme zamanı var. Bu tüketim gün içinde değişebildiği gibi, yıl içinde de mevsimler değişikliklere yol açabiliyor.

Mevsimsel değişilikler

Özellikle sıcak yaz akşamları soğuk meyvelere daha çok ihtiyaç duyarız. Özellikle meyvelerin su oranlarının yüksek olması yaz gününde daha çok meyve tüketilmesine yol açıyor. Yenilen meyveler ise yaz günü susuzluğu önlüyor. Ancak meyvelerin mevsiminde yenilmesine özen gösterilmelidir. Yaz, sonbaher, kış ve ilk baharın meyveleri zamanında tüketilmesine ve tüm meyvelerin tüketilmesine -özellikle çeşitliliğe- dikkat edilmelidir. Ayrıca hastaların doktorların verdiği listedeki meyveleri tüketmesi gerekir. Ham meyveden kaçının, mümkün olduğunca olgunlanmış meyveleri tercih edin. Bağırsak hastalarına kabukları soyarak yemeleri önerilir. Meyve yemeden önce su içebilirsiniz ancak, meyve yedikten sorna su içmekten kaçının. Çünkü meyve üstüne içeceğiniz suyun, midenizdeki meyve parçacıklarının arasına karışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda midede bi şişkinlik hali yaratır.

Gün içindeki değişilikler

Meyve yemeyi mümkün olduğu kadar gün içine yaymaya çalışın. Meyveleri yemekten önce ve aç karnına yiyin. Yemekten sonra yenilecek meyve sindirimi zorlaştırır.