Sağlık Haberleri

Pet Şişe Daha Çok Zararlı

Damacana suda sağlık skandalı bitmezken, uzmanlar şimdi de pet şişelerin sağlıksız olduğunu söylüyor. Hatta bazı kesimler damacana sudan daha zararlı olduğunu iddia ediyor.

Uzmanlar bir damacananın 500'ün üzerinde kullanabilindiğini söylerken 'Pet şişe yalnızca bir kere kullanılmalı' diyor.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul'da başlayan sonrasında Sakarya ve tüm Türkiye'ye yayılan su skandalı şimdi de pet şişeye sıçradı. Antalya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Murat Özdemir tüp satışı yapılan yerlerde su satılmaması gerektiğini vurguladı. Özdemir, tüketicileri 0.5 litre ya da 1.5 litre gibi küçük pet şişelerin kullanımı konusunda uyardı.

Dr. Özdemir, 'Evimize gelen damacana sularını ya sebillere koyuyoruz ya da pompalar vasıtasıyla kaplara dolduruyoruz. Burada pompaların temizliği çok önemli. Bu durum damacanalardan daha büyük tehlike oluşturabilir. Vatandaş kullandığı pompaları ya da sebilleri temizlemiyorsa rezervuar görevi yapar ve birçok mikrobiyolojik maddenin üremesine ortam hazırlayabilir. O nedenle damacanaların hijyenik şartlarda üretilmesi ve saklanmasının yanında, bizim o suyu nasıl kullandığımız da çok önemli' dedi.