Sağlık Haberleri

Piyasada Olmayan İlaçlar E-Reçete'de

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak e-reçete uygulamasında yaşanan sorunlarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

3 gün önce hayata geçen e-reçete uygulamasında yaşanan aksaklıklar ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak böyle büyük bir uygulamanın ilk günlerinde bazı aksaklıklar yaşanması kaçınılmaz fakat en kısa sürede tüm aksaklıklar giderilecektir dedi.

Medula sisteminde bulunmasına rağmen piyasada olmayan ilaçların hekimler tarafından e-reçete ile reçetelendirilmesi, hastanın ikinci kez hekimin yanına gitmesine neden olduğunu belirten Çolak TEB ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sürekli olarak iletişim halinde olduğunu, yaşanan sorunların giderilmesi için çalışmaların yapıldığını belirtti.

Çolak'ın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:
'Elbette ki böylesi bir uygulamada ilk etapta bazı sorunların yaşanılması kaçınılmaz. E-reçete uygulamasının yanında, herhangi bir sorun karşısında, eski sistemde olduğu gibi manuel olarak yazılan reçeteler de kullanılabiliyor. Birliğimiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu gün içerisinde sürekli olarak iletişim halinde olup, vatandaşın ilacına ulaşmasında herhangi bir engelle karşılaşmaması ve karşılaşılan sorunların giderilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Medula Provizyon Sistemi'nde zaman zaman meydana gelen kesintiler nedeniyle bazı sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca, Medula'ya kayıtlı olan ancak piyasada bulunmayan ilaçların hekim tarafından reçete edilmesi, hastaların hekimlerine geri dönmek zorunda kalmasına neden olmaktadır.'


Hekimlerin de henüz sisteme hazır olmadığını belirten TEB Başkanı, projenin sıhhatli bir şekilde devam edebilmesi için hekimlerin de en kısa sürede sisteme alışması gerekmektedir dedi.