İlaç

Ritalin 10 mg 30 Tablet

Sinir Sistemi - Psikoanaleptikler - Psikostimülan İlaçlar - Santral Etkili Sempatomimetikler - Metilfenidat

İlaç Bilgileri
İlaç Adı:Ritalin 10 mg 30 Tablet
Firma:Novartis İlaç
Etkin Madde:Metilfenidat HCL
ATC Kodu:N06BA04
Kamu Kodu:A06817
Barkod:8699504011104
Fiyatı:19.33 TL
Reçete Tipi:Kırmızı Reçete
e-Reçete:Aktif
Temin:İlacınızı sadece eczaneden alınız!

Ritalin 10 mg 30 Tablet Endikasyonları

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder = ADHD)

ADHD önceleri çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğu veya beyinde minimal düzeyde işlev bozukluğu olarak bilinirdi. Hiperkinetik çocuk sendromu, minimal beyin hasarı, minimal serebral disfonksiyon, minör serebral disfonksiyon ve çocuklarda psiko-organik sendrom, bu davranışsal sendromu tanımlamak için kullanılan diğer terimlerdir. Ritalin orta derece-şiddetli dikkat dağınıklığı, kısa dikkat süresi, hiperaktivite, duygusal değişkenlik, düşünmeksizin hareket etme gibi özellikler gösteren davranışsal bir sendromu olan çocukları stabilize etmek amacıyla tipik olarak psikolojik, eğitsel ve sosyal önlemler içeren kapsamlı bir tedavi programının bir parçası olarak uygulanır.

Lokalize olmayan (yumuşak) nörolojik belirtiler, öğrenme güçlüğü ve anormal EEG mevcut olabilir veya olmayabilir ve merkezi sinir sistemi fonksiyon bozukluğu tanısı konabilir veya konamayabilir.


ADHD Tanısı İçin Özel Hususlar

Bu sendromun spesifik etiyolojisi bilinmemektedir ve tek tanı testi mevcut değildir. Yeterli tanı için tıbbi ve nöropsikolojik, eğitsel ve sosyal araştırma gereklidir. Kronikleşmiş kısa süreli dikkat, dikkatin kolay dağılması, duygusal kararsızlık, düşünmeksizin ani hareket etme ve orta derece-şiddetli hiperaktivite, minör nörolojik belirtiler ve anormal EEG genellikle bildirilen özelliklerdir. Öğrenme azalabilir veya azalmayabilir. Tanı, tüm hikayeye ve çocuğun değerlendirilmesine dayanarak yapılmalı ve sadece bu özelliklerden bir veya birkaçının varlığına dayanmamalıdır. İlaç ile tedavi bu sendromu gösteren çocukların hepsinde endike değildir. Uyarıcılar, çevresel faktörler (özellikle çocuk suistimali) nedeniyle sekonder olarak gelişen belirtiler olan çocuklarda ve/veya psikoz dahil, primer psikiyatrik bozukluklar olan çocuklarda kullanılmaz.

Uygun eğitsel yaklaşım esastır ve psikososyal girişim genellikle gereklidir. Çare olarak düşünülen önlemler tek başına yetersiz oldukları takdirde çocuktaki semptomların süre ve şiddetine göre doktor tarafından bir uyarıcı reçete edilir.


Narkolepsi
Belirtiler gündüz uyku hali, uygunsuz uyku halleri ve istemli kas tonunun aniden kaybıdır.

Ritalin Fiyatı

Ritalin 10 mg 30 Tablet, ilaç fiyatı: Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı İEGM (TİTCK) tarafından 04.04.2020 tarihi itibariyle açıklanan KDV dahil satış fiyatı 19.33 TL dir. Novartis İlaç firması tarafından satışa sunulan 8699504011104 barkod numaralı bu ilaç Orijinal/Jenerik sınıflandırmasında Orijinal ilaç sınıfındadır.

Ritalin 10 mg 30 Tablet Etkin Maddesi

Ritalin 10 mg 30 Tablet ilacının etkin maddesi olan Metilfenidat HCL, orjinal ismiyle Methylphenidate maddesinin Milli Tıp Kütüphanesi kayıt numarası (CAS No) 113-45-1 olup, molekül ağırlığı 233.30616 g/mol, formülü ise C14H19NO2 dir. Metilfenidat HCL maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi C'dir, bu etkin madde bulunan ilaçar ağız yoluyla alınır.


Ritalin ilacının ana etkin maddesi Metilfenidat HCL için Kimyasal Yapı Resmi:

Ritalin 10 mg 30 Tablet ilacının Kategorisi

Sinir Sistemi - Psikoanaleptikler - Psikostimülan İlaçlar - Santral Etkili Sempatomimetikler - Metilfenidat

Ritalin 10 mg 30 Tablet Uyarılar

ilaç tr uyarısı: Hiçbir ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan kullanmayınız. Unutmayınız ki, internet sitelerinde ilaçlar hakkında verilen bilgiler, bir uzmanın sizi muayene ederek vereceği reçetenin yerini tutmaz. Bu sayfada Ritalin kullananlar veya diğer kişiler ilaç hakkında yorum yapamaz.