Sağlık Haberleri

Sahurda Neler Yenilmeli?

Ramazan ayında oruç tutarken, sahurda yediklerimiz günümüzü etkiler. Peki sağlıklı bir şekilde oruç tutmak için sahurda neler yememiz gerekir?

Uzmanlar sahurda yediklerimizin ağır olmaması gerektiğini, gün boyu tok tutacak, kan şekerimizi belirli bir düzende sağlayacak bir gıda tüketmemiz gerekiyor. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, sahurun kahvaltı öğünü gibi düşünülüp kahvaltıda yenilen tarzda yiyeceklerin tercih edilmesini ve bol miktarda sıvı tüketilmesini öneriyor.

Sahurda protein değeri yüksek yiyeceklerin tok tutma süresini artırdığı için tercih edilmelidir. Yumurta, yoğurt, süt ve peynir ideal sahur gıdalarıdır.

Beyaz ekmekler yerine tam tahıllı buğday ekmekleri ve bol sebze sahur soframızda bulunması gereken diğer besinlerden. Sebzeler vitamin-mineral açısından zenginken tam tahıllı buğday ekmekleri B vitamini açısından zeingindir ve tok tutar.

Yağlı yiyecekler susama ihtiyacını artırır. O yüzden yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol su tüketilmelidir.

Ayrıca sahur için saate de dikkat çeken uzmanlar yiyip yatılmasını önermiyor. Sahur zamanında kalkıp, yenilmeli ve abur cuburdan uzak durulmalı diyor ve ekliyor sahura kalkmadan oruç tutmayın.