Sağlık Haberleri

Şeker İnsan Vücuduna Faydalı mıdır?

Enerji verdiği söylenen şekerin insan vücuduna faydası var mıdır? Şeker olmadan insan yaşyabilir mi? Düzensiz kullanımı sonucu şeker hastalığı kadar birçok rahatsızlığa neden olan şekerin insan vücuduna yararları tartışılıyor.

Uzmanlar şekerin tarihçesine iniyor. Sanayi devriminden sonra insanlığın ciddi kullanımına maruz kalan şeker, şeker hastalığından obeziteye kadar birçok hastalığa neden olabiliyor. Özellikle çocuk yaşlarda başlayan abur cubur özendirimi ve tüketimi şekere karşı bağımlılık yaratabiliyor. Ancak şekerin tarhiçesine indiğimizde şekere bağlı bir yapımız olmadığını görüyoruz.

Öyle ki; İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 18. yüzyılda İngiltere'de kişi başı şeker tüketimi yıllık beş gram. Bu 5 gram da yiyeceklerde değil, tadından dolayı içilmesi zor olan ilaçlarda kullanılıyor. Ancak günümüze gelindiğinde çok farklı bir tüketim meydana çıkıyor. 1700'lü yıllarda kişi başı yıllık 5 gram olan şeker tüketimi, günümüze gelindiğin kişi başı yıllık ortalama 62,5 kilogram olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar bu rakamın çok çarpıcı olduğunu dile getirirken, böyle bir hızlı artışın çağ hastalıklarına neden olduğunu söylebildiklerini dile getirdi. Uzmanlar 'Geçmişe baktığımızda neredeyse hiç olmayan şeker tüketimi görüyoruz. Şekerin enerji verdiği bilimsel bir gerçek değildir. Bu yönde açıklama yapan uzmanlar genelde lobi destekçisi oluyor. Araştırma çok ciddi sonuçlar ortaya çıkıyor' dedi. Şekerin enerji vermediğini bir daha vurgulayan uzmanlar 'İnsana enrjisini veren tuzdur. Sabah kahvaltısında peynir, veytin vs.den alacağınız tuz gün boyu enerjinizin korunmasına yardımcı olacaktır' dedi.