Sağlık Haberleri

Serinleten İçecekler

Hem serinleten hem de besin değeri yüksek içecekler ile yaz aylarını ve Ramazan'ı daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

Sıcak yaz aylarına denk gelen Ramazan'da sıvı desteği çok önemli. İftardan sahura kadar alınan sıvılar, gün boyu sıvı ihtiyacımızı karşılamalı. Terle birlikte sadece su değil elektrolit de kaybettiğimiz için oruç açtıktan sonra alacağımız sıvılar konusunda özenli davranmamız gerekiyor.

Sağlıklı bir şekilde serinlemek için tüketmemiz gereken içecekler:

1- Maden Suyu: Maden suyu dengeli elektrolit içermesi bakımından iyi bir seçim. Meyve kompostolarını maden suyu ile tüketebilirsiniz.

2- Ayran: Yaz aylarının serinleten önemli içeceklerinden olan ayran, besin değeri olarak da yüksek bir içecek. Maden suyu ile de birlikte içebilirsiniz.

3- Karışık Meyve Kompostosu: Bir şeftali, üç kayısı, bir elma, 3-4 karanfil, bir çay kaşığı esmer şeker ve bir dal kabuklu tarçını, kabuklarını soymadan 4-5 parçaya böldükten sonra 1,5 litre suda kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek taze nane yaprakları ekleyip buzlu olarak servis edebilirsiniz.

4- Soğuk Çorba: Az yağlı yarım kilogram yoğurdu 4 yemek kaşığı haşlanmış buğday veya bulgur ve bol salatalıkla sulandırırarak çorba kıvamına getirin. Dilerseniz zeytin yağı da ekleyebilirsiniz.

5- Serinleten Şeftali: 4 adet şeftaliyi, bir çay bardağı esmer şeker, bir su bardağı su ve iki tatlı kaşığı limon şuyu ile birleştirin. Toz şeker, suyla eritilir, şerbet haline getirilir ve soğuyana kadar bekletilir. Şeftaliler püre haline getirilir ve kararmaması için limon suyunda bekletilir. Püre ve şerbet karıştırılarak minik kaplara konulup, 2-3 saat dondurucuda bekletilir.