Sağlık Haberleri

Sıcaktan Korunma Yolları

Aşırı sıcak hava ve nem yaz günü en büyük dertlerimizden. Sıcak hava ve nem, güneş yanıklarından kalp rahatsızlığına kadar birçok rahatsızlığı tetikleyebiliyor. Peki bunlardan nasıl korunabiliriz?

İstanbul Halk Sağlık Müdürlüğü sıcak hava ve nemden korunma için bir dizi önlemler yayımladı. Risk gruplarının da belirtildiği bildiride neler yapılıp, yapılmamasına dikkat çekildi.

Açıklamada sıcak ve nem artışından dolayı zarar görebilecek 4 yaşın altındaki çocuklar, hamileler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, engelliler, açık alanlarda çalışanlar, şeker, kalp-damar, beyin-damar, solunum sistemi, karaciğer, böbrek ve psikolojik hastalıkları olan kronik rahatsızlığı bulunanların, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları gibi ilaçları sürekli kullanmak zorunda olan hastaların, alkol ve madde bağımlılığı olanların ve bakıma muhtaçların risk grubunda olduğu belirtildi.

Müdürlüğün, Sıcaktan Korunma için belirlediği önlemler şunlar:

1- Güneşin zararlarından korunmak için güneş ışığının en yoğun olduğu 11 ila 16 saatleri arasında gerekmedikçe güneşe çıkmayın, uzun süre güneş altında kalmayın.

2- Yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde fazla efor sarfetmekten kaçınmalıdır.

3- Sık sık ılık duş alınız.

4- Kapalı ve havasız ortamlarda bulunmayın. Bulunduğu ortamı havalandırın, hava sirkülasyonu sağlayın.

5- Güneşte açık renkli ve kenarlı şapka takın. Pamuklu ve bol giyisiler tercih edin.

6- Ultraviyole ışınlarından krunmak için, koruyucu gözlük kullanın.

7- Güneşe çıkmadan veya güneşlenmeden önce mutlaka uygun güneş kremi kullanın.

8- Oluşabilecek güneş yanıklarında ve gözlerde ağrılı kızarıklıklarında soğuk kompres uygulayın. Müdahale durumunda hekime başvurun.