Sağlık Haberleri

Sigarayı Bırakmak Ramazanda Daha Kolay

Sigaranın zararlarından kurtulmak için Razaman ayı iyi bir tercih. Uzmanlar sigara bırakmanın, diğer zamanlara göre Ramazan'da daha kolay olduğunu vurguladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kılınç Ramazan ayında sigarayı bırakmanın daha kolay olduğunu bildirdi.

Aynı zamanda Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyesi de olan Kılınç, Türkiye'de 15 milyon sigara bağımlısı olduğuna dikkat çekerken, bu kitlenin tamamının bu dertten kurtulmak istediğini vurguladı. Özellikle oruç tutan bağımlıların gün boyu sigaradan uzak kaldığı için Ramazan ayının sigarayı bırakmada vesile olabiliceğini kaydetti.

Sigarayı bıraktıktan ilk 20 dakika içinde kişilerin faydasını görebileceği söyleyen Kılınç, 'Nabız ve kan basıncı anında normale dönüyor, ilk 30 günde kalp damarları normal boyuta ulaşıyor. İlk senenin sonunda kalp krizi riski 2 misli azalıyor. On senenin sonunda ise -ağır bir iz kalmadıysa- kişilerin hiç sigara içmemiş kadar sağlıklı olduğunu görüyoruz' dedi.

Tiryakilerin gün boyunca sigara içmediğini bu süreçte bağımlılıktan kısa süreli kurutlduğunu ve bağımlılıklarını kontrol altına aldığını söyleyen Kılınç, 'Ramazan ayı sigarayı bırakmak için vesile olabilir' dedi.