Sağlık Haberleri

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

En doğru sonucu almak, sadece durumu anlamak için değil sağlığınız için endişeye düşmemeniz için de tansiyon ölçmek önemli bir iştir. Bu adımları uygulayarak tansiyonunuzu doğru ölçebilirsiniz.

Tansiyon ölçmek zor ve önemli bir iştir, aşağıdaki noktalara dikkat edilmezse tansiyonu yanlış ölçmek olasıdır:


1- Tansiyonu ölçülecek kişi, en az yarım saattir tam bir ruhsal ve bedensel dinlenme içinde olmalıdır.

2- 1 saat içinde kahve ve 15 dakika içinde de sigara içmemiş olmalıdır.

3- Tansiyon değerini değiştirecek bir ilaç almamış olmalıdır.

4- Ölçüm işlemi sessiz ve ılık bir yerde yapılmalıdır.

5- Kişinin sabah yataktan kalkınca kendi aleti ile evinde yapacağı ölçmeler çok daha doğru sonuç verir (heyecanı önleyerek).

6- Tansiyon her iki koldan ve 20 yaş altındakilerde ayrıca bacaktan alınmalıdır.

İlk ölçme en az 5 dakikadır yatmakta olan kişinin kollarından yapılır, sonra oturtulur. Oturan kişide küçük tansiyon hafif artar, büyük aynı kalır. Oturduktan hemen sonra ve 2 ve 5 dakika sonra tansiyon ölçülür; en sonra da ayakta dururken basınç ölçülür, kan hacmi azalmış ve sempatik sinirleri (damar daraltıcı sinirler) bozuk hastalarda ayağa kalkınca tansiyon düşer, bu sırada baş dönmesi olabilir.

Kan hacmi azalanlarda ayrıca kalp hızlanır. Bazı tansiyon ilaçları da ayakta dururken tansiyonu düşürür. Tek bir ölçme genel tansiyon durumunuz hakkında kesin bir fikir veremez, tansiyon 3 değişik günde sabah, öğle ve akşam olarak günde en az 3 kere ölçülmeli, elde edilen değerlerin ortalaması alınmalıdır. Tabi ki aşırı yüksek ve düşük tansiyon durumları için ani tıbbi müdahale gerekebileceği unutulmamalıdır.

Tansiyon ölçümü haber resminde verildiği şekilde yapılmalı. Dirsek üzerinden ölçüm yapılmalı ve dinleme aleti, manşonun (kolunuza sarıp şişirdiğiniz bölüm) altında kalmayacak şekilde yerleştirilmelidir.