Sağlık Haberleri

Tüberküloz Tedavisinde İki Haftada Sonuç Veren Tedavi

Ortalama 6 ay ile 2 yıl süren tüberküloz (verem) tedavisi, uzun yıllar sürebiliyor. Yeni bir ilaçla bu süre çok daha aşağılara inebiliyor.

Mycobacterium türlerinin neden olduğu, genellikle Mycobacterium tuberculosis'in neden olduğu uzun seyirli ve granülomatöz karakterde bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon olan verem, yeni denenen bir ilaç sayesinde ölümcül ve salgın hastalık olmaktan çıkıyor.

Yeni denen ilaçlar ile iki haftalık tedavide virüslerin yüzde 99'u yok edilebiliyor. Sonuçlar ışığında hastalık 'ölümcül ve salgın' sıfatını kaybediyor. İlaç, henüz lisanslanmayan ve üç ilacın bileşiminden oluşuyor.

Bağışıklık kazanan tüberküloz bakterilerine karşı oldukça etkili
Afrika'da iki ayrı merkez toplam 85 gönüllünün katıldığı araştırmada hastalara iki ay yerine iki hafta ilaç verildi. İki haftada sonuç veren tedavi dirençli tüberküloz bakterilerine de etkili. Sonuçların yeni olmasına karşın bilim dünyası sonuçtan çok memnun.

Tedavi süresi dört aya inebilir
Tüberküloz tedavisinde iki yıla kadar çıkan sürecin dört aya inebileceğini söyleyen Tüberkülozla mücadelede araştırmaları destekleyen TB Alliance yöneticisi Dr. Mel Spigelman 'İlaca karşı bağışıklık kazanan ve tedavinin etkisiz kaldığı hastaları 4 ayda ya da daha kısa bir sürede tedavi edebilecek. Öncesinde bunu tedavi edebilmek için bir iki yıllık bir ilaçla tedavi yöntemi kullanıyorduk. Bir diğer yandan, yeni bulunan bu tedavi yöntemi öncekine nazaran yüzde doksan daha ucuz. Araştırma tüm zamanların en basit, en etkili ve en ucuz tedavi yöntemi için umut veriyor' dedi.