Sağlık Haberleri

Uyku Felci 12 Yıldır Uyutmuyor

Uyku felci hastalığına yakalanan Bursa'lı Savaş Oral 12 yıldır uyuyamıyor. Tıp dünyasının derdine derman olamadığını belirten Oral hastalığına bir çare bulunmasını istiyor.

2000 yılının Nisan ayından beri hiç uyumadığını belirten, bunun yapılan ölçümlerle de doğrulandığını anlatan Savaş Oral hastalığına bir çare bulunmasını istedi.

12 yıl önce bir akşam uyumak üzere yatağa yattığında beyninde dalgalanmalar ve vücudunda kasılmalar olduğunu hisseden Oral o geceden beri uyuyamadığını söyledi.

Aşırı halsizlik ve yorgunluk nedeniyle hiçbir işte çalışamadığını belirten Oral, eşinin günlük işlerden para kazandığını, yaşam standartlarının çok altındaki gelirleriyle çocuklarının eğitimlerinin aksadığını anlattı.

Uyku Felci Sebepleri
Kendiliğinden ortaya çıkabileceği gibi çeşitli araştırmalarla bazı sebeplere de bağlanan uyku felci hastalığının oluşmasına etki edebilecek etkenler şöyle sıralanmıştır.

Az uyumak, aşırı stres, sırtüstü uyumak, şekerleme olarak tabir edilen kısa süreli vakitsiz uykular, normalden çok ya da az uyumak, uyku felcine yakalanmadan hemen önce görülen halk dili tabiriyle karabasan, ani çevre ya da yaşam tarzı değişikliği.