Sağlık Haberleri

Yanlış Zayıflama Yöntemleri

Hemen her gün yeni bir zayıflama yönteminin çıktığı günümüzde, yanlış zayıflama yöntemleri nedeniyle insanlar hem kilo veremiyor hem de sağlıkları risk altına giriyor.

Hergün ortaya atılan yeni bir zayıflama yöntemi aslında yanlıştan ve bizi sağlıksız bırakmaktan öteye geçemiyor. En bilindik yanlış zayıflama yöntemlerini Beslenme Uzmanı Nilay Keçeci açıkladı.


1- Ara Öğünleri Atlamak
Bir ara öğünün atlanmasıyla zayıflamamıza fayda sağladığımızı düşünürüz ama gerçek bu değildir. Kilo vermemizi sağlayacağını düşündüğümüz ara öğün atlama ile vücudumuzun gerekli enerjiyi vücudumuzdaki yağları yakarak sağlamadığını bilmeliyiz. Bu enerji ihtiyacını su ve kas depolarından karşılarken uzun süre aç kalınacağını da planlayarak yap depolamaya başlar!

2- Zaytinyağı Zayıflatır!
Zeytinyapının zayıflattığına dair bir inanış vardır. Ancak gereğinden fazla zeytinyağı kilo almamıza bile neden olur. 1 gram zeytinyağı içerisinde 9 kalori barındırır. Zeytinyağının artısı: 'uygun miktarda tüketildiğinde', iç yağı, katı yağ, tereyağ gibi besinlere oranla daha sağlıklıdır ve kilo almamamızı sağlar.

3- Karbonhidratlarla Proteinleri Bir Arada Tüketmek
Doğru bilinen yanlışlardan biri de karbonhidtratlı besinlerin proteinli besinlerle tüketilmesi ile bunların birbirini absorve edeceğidiri. Örneğin pide, dürüm gibi besinlerde besinin lavaş kısmı yoğun karbonhidrat, etli kısmı ise yoğun protein içerir. Fakat alınan proteinlerin karbonhidratları absorve etmediği de bir gerçektir.

4- Balın Sıcak Suyla Tüketilmesi
Bal üst solunum yolu enfeksiyonları için kullanabileceğimiz, kabızlığa yardımcı olan ancak su ile birlikte alındığında yağ yakma özelliği bulunmayan bir besin öğesidir. Balın kabızlığı önlemesi ve bağırsak hareketlerini hızlandırması vücutta yağ yaktığını düşündürse de; sağlıklı kilo verme ancak yeterli ve dengeli beslenmeyle mümkün olur. Balın içerisinde eser miktarda vitamin ve mineral bulunur, karbonhidrat bakımından zengindir.

5- Light Ürünlerde Sınır Yok!
Diyete başladıktan sonra light ürünleri dilediğimiz ölçüde alabileceğimizi sanırız. Ama tüm light ürünler de belli bir miktar protein içerir. Light ürünlerin tüketiminde de dikkatli olmalıyız.