Sağlık Haberleri

Yeni Grip Virüsü: Fok Gribi

Kuş gribinden sonra da şimdi sıra fok gribinde. Yeni grip virüsü olarak karşımıza çıkan fok gribinin, kuş gribinin evrimleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor.

Amerika Birleşik Devleti bilim adamları insanlar büyük tehlike oluşturabilecek yeni bir virüs keşfettiklerini söylüyorlar. H3N8 virüsü, geçen yıl ABD'nin doğu kıyısında çok sayıda fokun öldüğü bir salgından sorumlu tutuluyor. Virüsün kuş gribinden evrimleştiği tahmin ediliyor. Eğer tahmin edilan doğruysa ilk defa kanatlı hayvanlardan, deniz canlılarına geçmiş bir virüs olacak. Ayrıca evrimleştiği düşünülen virüsün hedef aldığı canlıda daha büyük zararlar verebileceği düşünülüyor.

Uzmanlara göre H3N8 virüsü, insanların dolunum sistemine yerleşecek kadar etkili. Sürekli bir mutasyon geiren virüsün insanlara hangi kaynaktan geleceği ise belirsiz. Virüs insan bedenleri için ölümcül olabiliyor. Virüsü yok edecek tedaviler bulunana dek insanlar için tehlikeli olduğu ortada. 1918-1920 arasında etkili olan son grip salgınında İspanya'dan dünyanın hemen her yerine hızla yayılan virüs 50 ile 130 milyon arasında kişinin ölümüne neden olmuştu.


Fokların insanlar gibi memeli olduğu düşünülürse virüsün kanatlılardan, memelilere geçme ihtimali olduğu söylemek mümkün. Araştırma 10 yıl öncesine kadar dayanıyor. Geçen New England kıyılarında bulunan 150 ölü foktan sonra uzmanlar giribin hayvandan hayvana atlama olasılığını keşfettiklerini açıkladı.