Sağlık Haberleri

Yeterince Uyumayan Kadınlar Şişmanlıyor

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre günde 7-8 saatten az uyuyan kadınların bel bölgeleri daha fazla yağ tutuyor.

İsveç ’te bulunan Uppsala Üniversitesi'nde araştırmacılar uyku için bir araya geldi. Araştırmada günde 5 saat uyuyan bir kadının bel bölgesinin, 8 saat uyuyan bir kadına göre 6 santimetre daha kalın olduğu ortaya çıktı. Akciğer Hastalıkları uzmanı Dr. Jenny Theorell-Haglöw'un başını çektiği ekip 50 yaş aşmayan 6500 kadını incelemeye aldı.

Araştırmada kadınların boy, kilo, sağlık gibi doneleri belirlendi. Araştırmada 7-8 saatten az uyuyan kadınların daha şişman olduğu tespit edildi.

Az uyuyan kadınların bel bölgesi genişliğinin 89,8 santimetreye kadar çıktığını belirten araştırmacılar bunun sağlık açısından çok tehlikeli olduğunu vurguladı. Araştırmacılar bel bölgesinde normal sınırların üzerinde yağlanma olanlarda diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu hatırlattı.

Bel bölgesi yağlanmasının bir çok nedeni olduğunu vurgulayan uzmanlar bunun birinci nedeninin kortizol ve büyüme hormunu salgılanmasındaki bozukluk, ikinci nedenin ise sağlıksız ve uzun süreli beslenme olduğuna dikkat çekti.