Sağlık Haberleri

Yılan Isırmasında Kan Akıtmayın!

Yılan ısırması, böcek sokması ve kene ısırması gibi durumlarda ilk yardım müdahalesinin nasıl olması gerektiğini Doç. Dr. Fırat Bektaş açıkladı.

Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fırat Bektaş sıcaklarla birlikte artış gösteren yılan ısırması, böcek sokması ve kene ısırması vakalarında doğru bilinen yanlışları ve uygulanması gereken ilk yardım yöntemleri hakkında bir açıklama yaptı.

Yılan ısırması veya böcek sokması gibi durumlarda ilk yardım olarak yaralanan bölgenin kesilerek kanatılması, kanın emilerek dışarı atılması ya da ısırılan bölge üzerinden turnike yapılarak kan dolaşımının azaltılması ya da durdurulmasının yanlış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Fırat Bektaş, bu vakalar bazı zamanlar ölümcül sonuçlar doğurabilir o nedenle ilk yardım da hayati önem taşımaktadır dedi.

Yılan ısırması sonrası bölgenin kesilerek kanatılması yaranın büyümesine ve enfeksiyon oluşmasına neden oluyor, emerek zehirli kanın atılması isteği ise kan yolu ile bulaşan hastalıklara davetiye çıkartırken hem de ağzın içinde bulunan floranın yaraya enjekte edilmesine neden oluyor dedi. Yaralanan bölgenin üstüne turnike işlemi yapılmasının da yanlış olduğunu açıklayan Bektaş, turnike dolaşımı bozar, yılan zehri de dolaşımı ciddi şekilde etkileyeceğinden turnike işleminin kangrene varan sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

İlk Yardım Nasıl Olmalı
Yılan ısırması ya da böcek sokması gibi durumlar da ısırılan bölge temiz bir havlu ya da mümkünse gazlı bezle kapatılarak elastik bandajla sarılmalıdır. Kan dolaşımının yavaşlaması içinde ısırılan uzvun hareketsiz olması sağlanmalıdır diyen Doç. Dr. Fırat Bektaş, uzvun kalp seviyesinin üzerinde tutulmasıyla da zehrin kan dolaşımına karışımının geciktirilmesi sağlanabilir dedi.

Yaralanma el veya kolda ise kolun havaya kaldırılması, ayak ya da bacakta ise yaralının yatırılarak ayağının, kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde kaldırılması zehrin kan dolaşımına karışımını geciktirecektir dedi.

Kene tarafından ısırlanların ise en kısa sürede ve keneyi çıkarmadan sağlık kuruluşuna gitmesi gerektiğini vurgulayan Bektaş, yılan, böcek ya da kene gibi canlılardan geçebilecek hastalıklara karşı hasta mümkün olan en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır dedi.