Sağlık Haberleri

Yoğurt Sütten Faydalı mı?

Yoğurt, mayası itibariyle sütten farklı bir yapı olarak karşımızı çıkıyor. Yoğurdu, yoğurt çorbası, yoğurt salatası, yoğurt tatlısı olarak tüketmek mümkün.

Yoğurt yapısı itibariyle sütün mayalanması sonucu ortaya çıkar ve içinde yararlı mikroorganizmalar barındırır. Bu mikroorganizmalar insan vucüdunda zararlı bakterileri yok eder ve sindirimi kolaylaştırır. Süttü bulunan tüm özelliklerini içerisinde bulunduran yoğurt, kalsiyum bakımından da zengindir.

Her sofrada bir kase yoğurt tüketilmesini öneren uzmanlar, sadece kalsiyum ve enerji bakımından zengin olmayan yoğurdun sindirim sistemini düzenleyeci özelliğine de dikkat çekiyor. Günümüzden yaklaşık bin yıl önce Anadolu'da keşfedilen ve Türkler tarafından Avrupa'ya yayılan yoğurdun rahatlatıcı etkisi de başka özelliklerinden. Gece yatmadan yenen yoğurdun deliksiz bir uyku sağladığı unutulmamalıdır.

Uzmanlar yoğurdun suyunda bolca bulunan B vitamini nedeniyle süzmeden yenilmesini gerektiğini söylüyor. Uzmanların sütten daha besleyici olarak önerdiği yoğurt, şeker hastaları içinde önemli bir gıda takviyesi. Midedeki şekeri düzenleyen yoğurdun, geceleri yatmadan da yenilmesi tavsiye ediliyor. Yoğurdu, yoğurt çorbası, yoğurt salatası, yoğurt tatlısı olarak da tüketmek mümkün.